Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

  • Data dodania: 04.02.2023
Kupiłeś nieruchomość, ale chcesz ją z różnych powodów sprzedać? Znalazłeś lepsze, większe mieszkanie i zamierzasz zmienić lokal, ale nie masz jeszcze uregulowanych spraw finansowych dotyczących mieszkania, w którym obecnie mieszkasz? Dobra wiadomość! Prawo w żaden sposób nie zabrania sprzedaży nieruchomości z kredytem, z zadłużeniem. Wbrew pozorom w dużej mierze sam proces sprzedaży i poszczególnych jej etapów przebiega podobnie, jak w przypadku normalnej transakcji sprzedażowej. Jak korzystnie sprzedać mieszkanie z kredytem? O czym należy pamiętać?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – jakich formalności musimy dopełnić?

Decydując się na sprzedaż mieszkania z zadłużeniem musimy pamiętać o dwóch najważniejszych zaświadczeniach niezbędnych do zrealizowania i sfinalizowania transakcji sprzedaży:

  • Zaświadczenie o stanie zadłużenia,
  • Promesa w sprawie wykreślenia z hipoteki – o ten dokument najlepiej jest starać się dopiero w momencie, kiedy mamy już przed sobą zdecydowanego kupca, który chce nabyć naszą nieruchomość.
  • Promesa jest ważna jedynie 30 dni od momentu jej wystawienia.

Jak przebiega proces sprzedaży mieszkania z zadłużeniem?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie sprzedaż mieszkania z kredytem nie różni się znacząco od klasycznej sprzedaży nieruchomości. Oprócz wspomnianej wyżej dokumentacji musimy dostarczyć również:

  • Akt własności
  • Odpis księgi wieczystej
  • Informacja o osobach zameldowanych lub informacja o ich wymeldowaniu
  • Tytuł prawny nieruchomości

Co z zapłatą za nieruchomość?

Zapłata za nieruchomość przekazywana jest zazwyczaj w dwóch transzach. Pierwsza część opłaty zostaje przekazywana do banku i przeznaczona na pokrycie zaciągniętego na rzecz nieruchomości kredytu hipotecznego. Jeśli obecna cena nieruchomości przewyższa kwotę zaciągniętego kredytu i obecnego zadłużenia widniejącego w banku automatycznie druga część zapłaty trafia na konto sprzedającego.

Co z ubezpieczeniem nieruchomości? Traci ono ważność, czy zostaje przekazane na konto nowego właściciela mieszkania?

Jak wiadomo na kwotę poszczególnych rat kredytu hipotecznego składa się ubezpieczenie od nieruchomości. To co się z nim staje zależy ściśle od zapisów w umowie z bankiem. Jeśli dana instytucja finansowa daje zielone światło, takie ubezpieczenie może być z chwilą zakupu nieruchomości przerzucone na nowego właściciela. Osoba nabywająca nieruchomość dalej z niego korzysta i opłaca raty. Ubezpieczenie może być również anulowane. Wtedy kredytobiorcy przysługuje zwrot niewykorzystanej części wpłat.

Kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości?

Zazwyczaj opłatę związaną ze sprzedażą nieruchomości uiszcza kupujący. Zdarzają się również sytuacje, że sprzedający musi zapłacić Urzędowi Skarbowemu 19% od wartości nieruchomości. Sytuacja taka ma jednak miejsce jedynie w dwóch przypadkach:

  • sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem 5 lat od jej nabycia,
  • środki, które pochodzą ze sprzedaży nieruchomości nie zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Chcesz sprzedać mieszkanie z kredytem? Kupić coś większego? Dla Ciebie i Twoich bliskich? Nie bój się. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz jak profesjonalnie się do tego zabrać, warto skorzystać z pomocy fachowców. Dobry pośrednik nieruchomości pomoże przejść przez wszystkie etapy sprzedaży nieruchomości z zadłużeniem, zadba o dopełnienie wszelkich formalności, pomoże sprzedać nieruchomość z zyskiem i zatroszczy się o bezpieczeństwo umowy kupna – sprzedaży.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.