Dostałem mieszkanie w spadku, a mieszkam daleko… Jak je szybko sprzedać?

  • Data dodania: 27.02.2023
Śmierć bliskiej osoby nierzadko wiąże się z dziedziczeniem po niej spadku. W dzisiejszych czasach spadek w postaci mieszkania może być traktowany jako miła niespodzianka, szczególnie w dobie gdzie mieszkania i ich ceny wciąż windują w górę. Może też jednak okazać się problemem. Tak często bywa w przypadku spadkobierców, którzy mieszkają na przykład za granicą i nie planują wrócić do kraju, a otrzymali wspomnianą nieruchomość. Jak zatem szybko sprzedać nieruchomość odziedziczoną w spadku? I czy jest to w ogóle możliwe?

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku – niezbędne formalności


Pamiętajmy, że chcąc sprzedać mieszkanie odziedziczone w spadku przede wszystkim w pierwszej kolejności musimy dotrzymać wszelkich niezbędnych formalności związanych ze sprzedażą. Najważniejsze dokumenty, jakie musimy uzyskać, aby transakcja kupna sprzedaży w ogóle była możliwa to:

  • zaświadczenie, potwierdzające brak zaległości finansowych w stosunku do danej wspólnoty lub spółdzielni,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu ewentualnych lokatorów,
  • odpis z księgi wieczystej, jeżeli lokal ma taki dokument,
  • zaświadczenie o przynależności do spółdzielni.
Od sprzedanej nieruchomości koniecznie będziemy musieli zapłacić podatek 19%, ale tylko w sytuacji, kiedy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od chwili nabycia własności. Wtedy nie zapominajmy o sporządzeniu opisu nieruchomości do Urzędu Skarbowego.

Nie mam czasu zajmować się formalnościami i szukać nabywców. Co robić?

Mieszkasz za granicą? Daleko od nieruchomości którą chcesz sprzedać? Zaufaj specjalistom i im przekaż wszystkie ważne sprawy związane ze sprzedażą nieruchomości. Profesjonalne biura nieruchomości działają wieloetapowo i gwarantują pełen zakres usług. Pomagają w znalezieniu odpowiedniego klienta, który realnie będzie zainteresowany kupnem danej nieruchomości. Czuwają nad prawidłowością całego procesu związanego ze sprzedażą nieruchomości – od wyceny nieruchomości (tutaj możemy skorzystać z pomocy doświadczonego rzeczoznawcy i warto to zrobić), przez kontakty z potencjalnymi nabywcami mieszkania, aż po sporządzenie i podpisanie umowy kupna – sprzedaży. Taka pomoc i takie wsparcie może okazać się bezcenne. Mamy wtedy pewność, że nasza nieruchomość zostanie sprzedana z zyskiem i przede wszystkim, że trafi w dobre ręce. Możemy też być spokojni o poszczególnych zapisy umowy. Profesjonalnie biura i pośrednicy nieruchomości znają bardzo dokładnie obecne przepisy prawa związane z tego typu transakcjami i sporządzają umowy, które chronią obie strony – sprzedającego i kupującego.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.