Mieszkanie ze służebnością. Czy można sprzedać?

  • Data dodania: 28.01.2023
W ostatnim artykule mówiliśmy o możliwości i sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, zadłużeniem. Tak jak ustaliliśmy w treści wpisu, tego rodzaju transakcja jest jak najbardziej możliwa. Środki ze sprzedaży takiego mieszkania można przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego oraz na zakup większej nieruchomości. Jak zatem wygląda sprzedaż mieszkania ze służebnością? Czy takie mieszkanie, dom w ogóle można sprzedać?

Mieszkanie ze służebnością. Co wiemy?

Ustanowienie formy służebności ma charakter aktu notarialnego, który zawiera bardzo szczegółowy zakres służebności. Służebność dotyczy zazwyczaj rodzinnych relacji. Przykład? Dzieci otrzymujące nieruchomość od swoich rodziców podpisują dokument służebności i udostępniają dożywotnio poszczególne pomieszczenia w domu swoim rodzicom oraz części wspólne. Służebność może mieć charakter dokumentu administracyjnego, ale może również wynikać z orzeczenia sądu. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w momencie, gdy rodzina jest skłócona i poszczególni członkowie chcą nadal korzystać z części domu lub mieszkania.

Sprzedaż mieszkania ze służebnością. Jak to wygląda w praktyce?

Niestety sprzedaż mieszkania ze służebnością nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony taka nieruchomość zazwyczaj ma dużo niższą cenę i wydawać, by się mogło, że dzięki temu znajdziemy bez problemu kupca. Z drugiej jednak strony nabywca nieruchomości ma wątpliwości związane z ewentualnymi roszczeniami osób, które mają prawo do danej nieruchomości, przez zapisy wspomnianej służebności. Idealną sytuację mamy w momencie, kiedy osoba korzystająca ze służebności sama w momencie sprzedaży nieruchomości zrzeka się praw do swojej części. Nie zawsze jednak tak jest. Zakres służebności zależy oczywiście ściśle od zapisów w umowie służebności. Warto się zapoznać z taką dokumentacją.

Sprzedaż mieszkania ze służebnością a kredyt hipoteczny

Banki zazwyczaj patrzą podejrzliwie na osoby, które starają się na kredyt hipoteczny związany z zakupem mieszkania ze służebnością. Dlaczego? W przypadku, kiedy kredytobiorca ma problemy ze spłatą taki dodatkowy lokator, który korzysta z praw do służebności jest przeszkodą w ewentualnej sprzedaży, czy licytacji nieruchomości. Brak kredytu hipotecznego oznacza też często, że zawęża nam się grupa ewentualnych kupców – do tych, którzy zapłacą gotówką.

Chcąc sprzedać mieszkanie ze służebnością warto zaufać specjalistom. Przedstawią oni za i przeciw takiego rozwiązania i pomogą w znalezieniu kupca. Spiszą umowę i pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.