Oglądanie mieszkania – o czym należy pamiętać?

  • Data dodania: 15.01.2023
Kupno mieszkania zawsze wiąże się z dużą zmianą w życiu. Nierzadko jest to też spory stres. Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkań? Jak nie dać się oszukać i nie wejść na minę? Podpowiadamy na przykładzie Agaty i Marka. 24 – latków z Wrocławia, którzy zaczynają wspólne życie i szukają swojego miejsca.

Oglądanie mieszkania – jak się odnaleźć w gąszczu propozycji…?

Poszukiwanie własnego, wymarzonego M4 nie należy do najłatwiejszych. Wiedzą o tym Agata i Marek, którzy kilka tygodni temu szukali mieszkania. Ukończyli studia, mają dobrą pracę. Agata jest trenerem fitness. Prowadzi swoją firmę. Marek – programista, w jednej z najbardziej znanych agencji reklamowych w Polsce. To doskonały moment, aby znaleźć coś swojego i zamieszkać razem. Agata i Marek to młode osoby, które dopiero wkraczają w życie. Marzenia o własnym, przytulnym M4 stykają się z rzeczywistością. Na co nasi bohaterowie muszą zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

Parametry mieszkania

Nasza para rozpoczyna poszukiwania i odwiedza kolejne mieszkania. Zarówno w centrum, jak i na obrzeżach pięknego Wrocławia. Po pierwszych wizytach wiedzą już, że na początku warto zweryfikować, czy informacje zawarte w ogłoszeniu pokrywają się z faktami. Chodzi tutaj zarówno o wielkość pomieszczeń ich lokalizacje, wysokość ścian , sufitów, czy też ilość i orientacje okien. W przypadku mieszkania deweloperskiego ściany i płytki nie powinny mieć żadnych, nawet najmniejszych pęknięć. Stan mieszkania musi być jednolity. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego możemy tego wymagać. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku rynku wtórnego, gdzie kupujemy mieszkanie już wcześniej używane. Tutaj niewielkie ubytki są naturalne i powinny być ujęte w raporcie technicznym dotyczącym nieruchomości. Warto zwrócić uwagę też na drzwi – wejściowe i te wewnątrz mieszkania, czy są prawidłowo zamontowane i nie ocierają się o podłogę.

Wentylacja i przyłącza

Sprawdzamy dalej…Idziemy z naszymi bohaterami do kuchni i łazienki. W całym mieszkaniu, ale szczególnie tutaj dobra wentylacja to podstawa. Istotna jest też kwestia przyłączy. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy da się bez problemu zamontować urządzenia AGD: pralkę, lodówkę, zmywarkę, jak i prysznic, czy wannę. Agata i Marek nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat instalacji. O pomoc zwrócili się do fachowca. Znajomego z zaufanej firmy, który sprawdził stan i szczelność instalacji. Zweryfikować trzeba oczywiście również źródła gazu i prądu.

Otoczenie wokół mieszkania

Zakup mieszkania to decyzja na długie lata, dlatego też Agata z Markiem musieli sprawdzić na jaką stronę świata skierowane są poszczególne okna w mieszkaniu. Zależało im przede wszystkim na dużej ilości słońca w ciągu dnia. Salonie od strony południowej i sypialni od wschodu. Ważne było dla nich też, aby okolica była spokojna, a balkon przestronny… bez widma spojrzeń sąsiadów z bloku naprzeciwko.

Oglądanie mieszkania – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nasi bohaterowie zanim trafili na to jedyne, idealne mieszkanie obejrzeli kilka propozycji. Oprócz wspomnianych wyżej kwestii brali pod uwagę również:

  • usytuowanie mieszkania względem klatki schodowej i szybu windowego,
  • odległość kontenerów na śmieci względem okien, balkonu,
  • stan notarialny nieruchomości.

Agata z Markiem obejrzeli kilkanaście mieszkań – głównie z rynku wtórnego. Z czasem wiedzieli już, że przed zakupem warto zapytać również o:

  • ostatni remont lokalu,
  • komórkę lokatorską i miejsce postojowe,
  • wcześniejszy wynajem mieszkania,
  • sąsiadów,
  • wysokość czynszu i opłat.

Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto skorzystać?

Nasza para z czasem nabrała pewności siebie w kwestii weryfikacji ofert mieszkaniowych. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa transakcji korzystali oni z pomocy profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Taki specjalista czuwa nad bezpieczeństwem każdej transakcji i pokazuje mieszkania spełniające oczekiwania kupujących. Dzięki temu poszukujący mieszkania mogą spać spokojnie, bo unikną oszustwa. Jednocześnie nie muszą przebijać się przez setki ofert, które w zderzeniu z rzeczywistością – nawet w najmniejszym stopniu nie są odpowiedzią na potrzeby kupującego. To duża oszczędność czasu.

Agata z Markiem po kilku tygodniach poszukiwań znaleźli swoje miejsce… Dwupokojowy apartament w dzielnicy Krzyki. Cicha, spokojna okolica, jednocześnie ze sklepami w pobliżu i łatwym dojazdem do centrum Wrocławia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.