Sprzedaję nieruchomość pierwszy raz. Na co muszę być przygotowany?

  • Data dodania: 08.01.2023
Sprzedaż nieruchomości zawsze wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Obawiamy się nie tylko nieuczciwych kontrahentów oraz ewentualnych problemów z niezbędnymi formalnościami ale również duży niepokój wzbudza w nas sam proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży i wszystkie ważne sprawy, które w związku z tym musimy załatwić i których musimy dopilnować. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pokrótce, o czym należy pamiętać przy sprzedaży mieszkania. Takie informacje są szczególnie ważne dla osób, które sprzedają nieruchomość pierwszy raz.

Strach ma wielkie oczy. Zrób pierwszy krok w procesie sprzedaży nieruchomości…

Przygotowujesz się do sprzedaży nieruchomości pierwszy raz w życiu? Budzi to w Tobie niepokój i lęk? Nic w tym dziwnego! Każda nowa sytuacja w życiu zawodowym, czy też prywatnym wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Warto pamiętać jednak, że jak mówi słynne przysłowie: “Strach ma wielkie oczy”. Robiąc pierwszy krok w całym procesie sprzedaży nieruchomości, który może wydawać się (szczególnie na początku) bardzo skomplikowany i dla niektórych po prostu nie do przejścia nabieramy odwagi. Kiedy zrobimy pierwszy ruch, to dużo łatwiej jest postawić następny.

Podstawową kwestią jest przygotowanie odpowiedniej oferty sprzedaży nieruchomości. Możemy tutaj skorzystać z ogromnej ilości profesjonalnych portali ogłoszeniowych, gdzie mamy szansę umieścić naszą ofertę. Warto przygotować odpowiednio przestrzeń nieruchomości, którą chcemy sprzedać. Dobre fotografie to połowa sukcesu. Pamiętajmy, że w większości jesteśmy wzrokowcami. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, jeśli zależy nam, aby sprzedać nieruchomość korzystnie i z zyskiem. Warto skorzystać z usługi, która cieszy się coraz większą popularnością. Mowa tutaj o usłudze home stagingu. Eksperci zajmujący się home stagingiem wiedzą, jak przygotować nieruchomość, aby potencjalny klient oglądający mieszkanie czuł się jak u siebie w domu. Kluczowa jest przestrzeń, odpowiednie przygotowanie poszczególnych pomieszczeń. Rozstawienie mebli, niezbędne gadżety znajdujące się w mieszkaniu, czy nawet zapach. Wszystko to ma wpływ na proces decyzyjny potencjalnego klienta. Idea home stagingu to połączenie marketingu ale też nutka psychologii.

Pamiętaj o formalnościach związanych ze sprzedażą mieszkania

Warto pamiętać, że sprzedając nieruchomość musimy koniecznie spełnić odpowiednie formalności. Uzyskać zaświadczenia o własności nieruchomości, zaświadczenia o ewentualnej przynależności do spółdzielni mieszkaniowej, czy potwierdzenie nie zalegania z czynszem. Istotne są też wszelkiego rodzaju zaświadczenia potwierdzające brak zadłużenia nieruchomości. Tutaj podkreślamy, że uzyskanie każdego takiego dokumentu może trochę potrwać. Dlatego też przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży warto wszystkiego dobrze dopilnować, aby wyrobić się ze wszystkim w obrębie konkretnych terminów.

Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z profesjonalisty, który wykona dla nas fachową wycenę nieruchomości. Wtedy mamy czarno na białym informację o wartości naszego lokalu.

Przeraża Cię ilość formalności związanych ze sprzedażą nieruchomości? Skorzystaj z fachowej pomocy!

Pamiętaj, nie musisz być ekspertem w sprzedaży nieruchomości. Szczególnie, jeśli jesteś w takiej sytuacji pierwszy raz. W takich momentach korzystnie wychodzi skorzystanie z nieocenionej pomocy pośrednika nieruchomości. Odpowiednia osoba pracująca w tym charakterze pomoże nam na każdym etapie sprzedaży nieruchomości. Zapewni wsparcie na etapie pozyskiwania klientów. Pośrednicy nieruchomości dysponują bardzo dużą siecią kontaktów, w której znajdują się między innymi doradcy kredytowi, fotografowie, prawnicy. Dzięki temu mamy zwiększone szanse na odnalezienie odpowiedniego kupca. Pośrednik nieruchomości czuwa również, aby wszelkie niezbędne formalności załatwić w wyznaczonym terminie, bez nerwów i stresu. Może on reprezentować swojego klienta przed wszelkimi instytucjami i na przykład we wspomnianej wyżej w spółdzielni mieszkaniowej. Pomaga także w negocjacjach z potencjalnym kupcem. Znając potrzeby obu stron, zarówno kupujących, jak i sprzedających jest w stanie wyszukać idealnego klienta, który będzie naprawdę zainteresowany kupnem nieruchomości i podczas spotkania uwypukli on zalety danej nieruchomości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.