Żyjemy w czasach, kiedy coraz częściej poszczególne nieruchomości, czy lokale użytkowe mają kilku właścicieli. Współwłasność może być ułamkowa lub łączna (tak jest między innymi w przypadku małżeństw). Czy zatem będąc współwłaścicielem nieruchomości możemy sprzedać swoje udziały?
Współwłasność nieruchomości. Co jest największym problemem?
Zanim powiemy sobie, co jest największym problemem w przypadku sprzedaży swojego udziału praw do nieruchomości, przyjrzyjmy się bliżej cechom charakterystycznym współwłasności. Zasady współwłasności są regulowane Kodeksem Cywilnym.
Co wyróżnia współwłasność nieruchomości?
- jedność przedmiotu współwłasności,
- wielość podmiotów, którym dane prawo przysługuje,
- niepodzielność wspólnego prawa.
Sprzedaż udziału w nieruchomości. Co mówią przepisy prawa?
Według zapisów artykułu 198 Kodeksu Cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem dowolnie. Nie musi on uzyskać zgody pozostałych osób posiadających współwłasność. Dopiero czynności związane nie za zwykłym, codziennym zarządem, czyli np. sprzedaż całej nieruchomości lub remont mieszkania wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli.
Czy warto kupić nieruchomość, która ma kilku właścicieli?
Na to pytanie nie możemy udzielić konkretnej odpowiedzi. Jak to często w życiu bywa są dwie strony medalu. Inwestowanie w nieruchomości zawsze było dobrym ruchem, który może przynieść długoterminowy zysk. W drugiej jednak strony zakup nieruchomości, gdzie mamy kilku współwłaścicieli może w przyszłości (i to często niedalekiej) generować wiele problemów. Każda zmiana w mieszkaniu, każdy ruch musi być zatwierdzony przez resztę właścicieli. Co więcej, współwłaściciele mogą rościć sobie prawa do poszczególnych części nieruchomości, czy na przykład zysku z wynajmu poszczególnych pomieszczeń. Chcąc zainwestować w udziały w tego typu nieruchomości warto skonsultować się ze specjalistą. Pośrednikiem nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem, który rozwieje nam wszelkie ewentualne wątpliwości i pomoże w podjęciu właściwej decyzji, która będzie dla nas korzystna, ale przede wszystkim bezpieczna.