Pośrednik nieruchomości – w czym może pomóc? Dlaczego tyle kosztuje?

  • Data dodania: 22.12.2022
Zakup/wynajem domu lub mieszkania wiąże się nie tylko z dużą ilością formalności, ale też sporym stresem. Sam proces poszukiwania budzi niepokój. Boimy się nieuczciwych kontrahentów. Problemem są też coraz bardziej windujące w górę ceny nieruchomości. Antidotum na stres związany z wynajmem lub kupnem nieruchomości może być współpraca z pośrednikiem nieruchomości. Jakiego wsparcia możemy oczekiwać od tego rodzaju specjalisty? Wreszcie – ile zapłacimy za taką pomoc?

Pośrednik nieruchomości – ekspert od zadań specjalnych… Kto powinien skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?

Lista osób, które powinny wziąć pod uwagę nawiązanie współpracy z pośrednikiem nieruchomości jest dość długa. Jaki zatem jest podstawowy profil klienta pośrednika nieruchomości?

  • osoba chcąca znaleźć jak najlepszą nieruchomość dla siebie, swojej rodziny. Nieruchomość, która będzie spełniała jego wszystkie oczekiwania dotyczące cech cech mieszkania/domu, ale też między innymi lokalizacji. Bliskości przedszkoli, szkół. Z pomocy pośredników korzystają często klienci, którzy mają jasno i klarownie określone potrzeby – pragną znaleźć swoje miejsce o konkretnym standardzie, bez przebijania się przez setki ofert,
  • osoba, która podpisuje dużo umów wynajmu/kupna i chce być odciążona w części obowiązków,
  • osoba, które mają konkretne wymagania co do nieruchomości – klienci, którzy emigrują w dane miejsce za pracą, chcą mieszkać blisko firmy, osoby niepełnosprawne, którym zależy na znalezieniu komfortowego mieszkania bez barier architektonicznych,
  • osoba, która chce mieć pewność, że nie tylko nabywa, wynajmuje odpowiednią nieruchomość, ale także żyć w przeświadczeniu, że podpisują bezpieczną i korzystną dla siebie umowę – bez kruczków i przepłacania.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości… skorzysta z pomocy i śpij spokojnie. W czym może pomóc pośrednik nieruchomości?

Tak naprawdę zakres współpracy z pośrednikiem nieruchomości zależy od potrzeb danego klienta. Na tej podstawie ustala się zakres działań. Można jednak określić, że pośrednik nieruchomości pomaga w następujących kwestiach:

  • znalezienie odpowiedniej nieruchomości – zgodnej z oczekiwaniami klienta,
  • rozmowy negocjacyjne z potencjalnymi nabywcami lub właścicielami/sprzedawcami nieruchomości – warto w tym miejscu zaznaczyć, że pośrednik nieruchomości nie tylko zna obecne przepisy, trendy branżowe, ale także zna doskonale prognozy. Ma nierzadko zdolności mediatorskie i psychologiczne – co pomaga wpisać się w potrzeby klienta,
  • przygotowanie i dopełnienie wymaganych formalności notarialnych, negocjowanie umów,
  • prezentacja wybranych nieruchomości,
  • sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, trzymanie ręki na pulsie w kwestii zapisów umowy.

Ile kosztuje współpraca z pośrednikiem nieruchomości?

Wiele osób obawia się współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Dlaczego? Boimy się wysokich kosztów takiej usługi. Jak to jednak zazwyczaj bywa słowem klucz jest rozmowa. Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy warto zadać pośrednikowi konkretne pytania. Wtedy unikniemy niespodzianek.

Jeśli pośrednik pomaga nam w znalezieniu mieszkania pod wynajem jego prowizja to zazwyczaj równowartość czynszu. Pośrednik w zakupie domu/mieszkania weźmie kwotę 1,5% – 3% wartości nieruchomości, którą nabędziemy. Do ceny mogą być doliczone kwoty związane z dodatkowymi usługami jak np. coraz bardziej popularny home stading, czy też z utrzymaniem biura i marketingiem.

Korzystaj z pomocy pośrednika – kupuj/wynajmuj z sukcesem!

Warto wziąć pod uwagę współpracę z pośrednikiem nieruchomości. Nawet biorąc pod uwagę koszty takiego wsparcia możemy zaoszczędzić pieniądze – pośrednik ochroni nas przed niekorzystnymi dla nas umowami. Oszczędzamy swój czas i co jest bezcenne zagwarantuje nam bezpieczeństwo transakcji, a to w dzisiejszych czasach jest najwyższą wartością.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.