Sprzedaje sam mieszkanie bez rezultatu. Co robić?

  • Data dodania: 28.11.2022
Wielu z nas decyduje się na samodzielną sprzedaż mieszkania. Chcemy uniknąć kosztów związanych z zatrudnieniem specjalisty lub też jesteśmy przekonani, że sprzedaż mieszkania to nic trudnego. Niestety, w dzisiejszych czasach – trudnych i niepewnych samodzielna sprzedaż nieruchomości może być nie tylko skomplikowana, ale nawet ryzykowna. Co zrobić, kiedy wystawiamy mieszkanie na sprzedaż i kupiec się nie zjawia?

Samodzielna sprzedaż mieszkania. Jakie problemy mogą się pojawić?


Samodzielna sprzedaż mieszkania to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Inwestycja czasu, energii i oczywiście też niemały stres. Problemem może okazać się:

  • nieznajomość przepisów prawa, rynku sprzedaży nieruchomości,
  • mało atrakcyjna oferta/ niewłaściwy dobór zdjęć w ogłoszeniu,
  • brak dostatecznej wiedzy dotyczącej nawiązywania relacji z potencjalnym nabywcą i brak znajomości jego potrzeb,
  • brak czasu na załatwianie wszelkich kwestii związanych ze sprzedażą nieruchomości,
  • niedopełnienie formalności niezbędnych do sfinalizowania transakcji.

Zaufaj specjalistom – sprzedaj nieruchomość bez nerwów i stresu


Pośrednicy nieruchomości posiadają wiedzę dotyczącą kondycji obecnego rynku sprzedaży nieruchomości, przepisów prawnych i potrzeb kupujących. Dobry pośrednik nieruchomości jest też trochę psychologiem, który odkrywa potrzeby przyszłego nabywcy nieruchomości. Pośrednik nieruchomości bierze też w swoje ręce dotrzymanie wszelkich formalności i przestrzeganie terminów. Bardzo przydatną kompetencją pośrednika nieruchomości jest również zdolność skutecznej negocjacji z potencjalnym kupcem.

Ile kosztuje współpraca z pośrednikiem nieruchomości?


Boisz się kosztów związanych z usługą pośrednika nieruchomości? Niepotrzebnie! Chroni Ciebie dobrze skonstruowana umowa i jej jasne, przejrzyste, konkretne zapisy. W każdej umowie z pośrednikiem nieruchomości musi znajdować się informacja dotycząca między innymi: zakresu współpracy, wynagrodzenia dla pośrednika i jego wysokości. Zazwyczaj prowizja dla pośrednika nieruchomości jest zależna od wartości nieruchomości i wynosi od 2% do 5% od ostatecznej ceny nieruchomości. Istnieją biura nieruchomości, które proponują opłatę abonamentową lub też comiesięczną należność – dla klienta jednak jest to niekiedy ryzyko, ponieważ nie ma on gwarancji, czy pracownicy biura w każdym okresie rozliczeniowym odpowiednio zaangażują się w sprawy zleceniodawcy.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.